Káva, alkohol a fajčenie v tehotenstve budú mať vplyv na moje dieťa?

294x

Dozvedeli ste sa práve, že ste tehotná? A máte nejaký zlozvyk, ktorého sa obávate, že by mohol mať vplyv na vaše dieťa? Poprípade viacero z nich? Poďme si povedať ako to v skutočnosti je a čoho sa treba obávať.

Fajčenie v tehotenstve

Asi najviac vyskytovaný problém budúcich mamičiek, ktorý môže ohroziť dieťa.

A obavy sú na mieste, lebo štúdie ukázali, že naozaj sa je čoho obávať. Deti matiek, ktoré počas tehotenstva fajčia majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú náladové a depresívne ako ostatné deti. Deti, ktorých matky boli aj počas tehotenstva bežnými užívateľkami cigariet, mali podstatne väčšie riziko stresu a úzkosti a navyše aj menej vyvinutý mozog.

 Existuje teda pádne podozrenie, že tabak môže ovplyvniť vývoj dieťaťa tým, že ničí neuróny a obmedzuje príjem kyslíka pre plod, pretože zužuje krvné cievy. Nedostatok kyslíka má devastujúce účinky na rast a vývoj vášho dieťaťa. Fajčenie počas tehotenstva zdvojnásobuje možnosť, že sa dieťa narodí predčasne alebo že jeho popôrodná hmotnosť bude výrazne nižšia. Fajčenie tiež viac ako zdvojnásobuje možnosť, že sa dieťa narodí mŕtve. A to nie je zanedbateľná hodnota. Preto každá cigareta, ktorú vyfajčíte, zvyšuje riziká v tehotenstve.

 Samozrejme, že je možné a časté, že aj fajčiarka porodí zdravé dieťa, ale problémy sa môžu ukázať neskôr. Ak aj na prvý pohľad prebehlo všetko hladko a nebol problém pri pôrode, tak sa zistilo, že zo zmien v mozgu detí fajčiarok vyplývali zmeny v správaní detí. Častejšie trpeli emocionálnymi problémami, depresívnymi príznakmi, úzkosťami a podobne. Taktiež v priebehu detstva a dospievania je prenatálna expozícia tabaku spájaná s problémami v správaní a učení.

Alkohol v tehotenstve

Podľa celosvetového prieskumu si počas tehotenstva neodoprie pohárik až 10 % žien a pritom by alkohol mal byť pre tehotné ženy úplne tabu. Dôvodom je to, že cez placentu sa k plodu dostávajú škodlivé látky, ktoré môžu poškodiť jeho mozog i ostatné orgány. Je dokázané, že alkohol počas tehotenstva je rizikovým faktorom, ktorý môže viesť k poruchám rastu, spontánnemu potratu, predčasnému pôrodu, či narodeniu dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Hlavne sa jedná o prípady kedy žena počas tehotenstva pije pravidelne a väčšie množstvo alkoholu. Tu môže dôjsť k narodeniu dieťaťa s fetálnym alkoholovým syndrómom, ktorého príznaky ovplyvnia zdravie dieťaťa i jeho zaradenie do spoločnosti na celý život. Ide napríklad o trvalé poškodenie mozgu, dysmorfické znaky tváre (spojené s poruchami vnímania a správania) alebo intelektuálne a emocionálne problémy.

 Aj keď podľa nových štúdií sa uvádza, že minimálna konzumácia alkoholu (ak sa jedná o príležitostný prípitok) nemá za následok riziko sociálnych a emocionálnych problémov alebo žiadne riziko emocionálneho postihnutia, odporúčame vám aby ste sa počas tehotenstva alkoholu úplne vyhýbali. Množstvo alkoholu v krvi plodu je rovnaké ako v krvi matky, avšak nezrelá pečeň plodu ho ale nedokáže spracovávať tak dobre ako pečeň matky, a preto jeho zvýšená hladina pretrváva u plodu oveľa dlhšie. Preto si pamätajte, že najlepšia prevencia je úplná abstinencia.

Káva v tehotenstve

Káva v tehotenstve? Áno či nie...
Káva v tehotenstve?

Názory na konzumáciu kávy počas tehotenstva sú asi najviac rozporuplnejšie. Ak si chcete byť istá, aby vaše dieťatko bolo v poriadku, tak urobíte najlepšie ak počas tohto obdobia kávu vynecháte. I keď káva obsahuje antioxidanty a iné látky, ktoré môžu byť pre plod prospešné, tak veľkým strašiakom je práve kofeín. Ak už sa aj rozhodnete dať si raz za čas kávu, určite nepresiahnite dávku 200 miligramov kofeínu denne. Čo predstavuje 1-2 šálky kávy. 

A v čom je kofeín nebezpečný v tehotenstve?

Treba si uvedomiť, že vysoká spotreba kávy je oproti nízkej alebo žiadnej spotrebe výraznejšie prepojená so zvýšenou šancou na narodenie dieťaťa s nízkou váhou, na predčasný pôrod, ale aj na potrat. Je to dané tým, že schopnosť žien metabolizovať kofeín sa počas tehotenstva spomalí a zároveň sa kofeín prostredníctvom placenty dostáva do tela dieťaťa, ktoré ešte nie je dostatočne vyvinuté na to, aby ho absorbovalo. Môže sa mu teda hromadiť v tele a v mozgu a tým mu spôsobiť problémy.

Ak napriek tomu máte veľkú chuť na kávu, siahnite radšej po bezkofeínovej, ktorá aspoň čiastočne oklame vaše telo. 

Vaše Fitmaminy